Παρασκευή
19
Απρίλιος
TOP

Πανθουριακός -Πανηλειακος: 2-1 νίκη ανόδου δια …ποδός Κουρούπη – MVP ο Κωνσταντακόπουλος

Ραντεβού με την ιστορία έχει στις 5 Ιουνίου ο Πανθουριακός μετά το νικηφόρο 2-1 επί του πελοποννήσιου  “αιώνιου” αντιπάλου του Πανηλειακού χάρη στον εξαιρετικό Δημήτρη Κουρούπη. Ραντεβού την τελευταία αγωνιστική με πολλές ελπίδες για τη ομάδα του Τάκη Σακελλαρόπουλου που πλέον διατηρεί κάθε ελπίδα για άνοδο, αφού χάρη στο σημερινό αποτέλεσμα κρατά την τύχη στα χέρια της. Στο τελευταίο ματς με τον Πανγυθεατικό, σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος η Θουρία κατακτά το εισιτηρίου ανόδου στην Γ΄ Εθνική για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Από την άλλη, οι πρωταθλητές Ηλείας ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στα μπαράζ, καθώς την επόμενη (τελευταία) αγωνιστική έχουν το ρεπό τους και η άνοδός τους εξαρτάται από τα αποτελέσματα των υπολοίπων. Ωστόσο αξίζει να σημειωθεί πως για το σημερινό ματς οι φιλοξενούμενοι εκφράζουν δσαρέσκεια εκφράζοντας την πρόθεση να καταθέσουν ένσταση με αφορμή την άδεια τέλεσης αγώνα, για την οποία άλλωστε ο αγώνας καθυστέρηση να ξεκινήσει κατά περίπου μια ώρα.

Με μια αλλαγή

Ο Τάκης Σακελλαρόπουλος παρέταξε ενδεκάδα με μια αλλαγή σε σχέση με το προηγούμενο ματς στο Άστρος, με τον Βασιλόπουλο στο αρχικό σχήμα αντί του Λιόλιου.

Κάτω από τα γκολπόστ βρέθηκε ο Τάσος Κωνσταντακόπουλος, δεξιά στην άμυνα ο Σταματελόπουλος, κεντρικό δίδυμο οι Πέππας, Γιαννακόπουλος και αριστερά ο Καλογερόπουλος. Τριάδα στη μεσαία γραμμή οι Ζαχαρόπουλος, ΒασιλόπουλοςΖαραφέτας, δεξιά ο Σαραντόπουλος, αριστερά ο Κουρούπης και φουνταριστός ο Τσουλάκος.

Ο Πανθουριακός μπήκε περισσότερο ορεξάτος στο παιχνίδι και στο 9ο λεπτό είχε την πρώτη καλή στιγμή με τον Σαραντόπουλο να βγάζει μπαλιά στον Τσουλάκο που δεν πρόλαβε την μπάλα δίνοντας την δυνατότητα στον Καπετανάκη να μπλοκάρει.

Η εξελιξη του αγωνα

Περίπου 100 οπαδοί του Πανηλειακού βρέθηκαν το απόγευμα της Κυριακής στη μεσσηνιακή πρωτεύουσα ενώ περίπου 700 φίλοι της μεσσηνιακής ομάδας ήταν στις κερκίδες δημιουργώντας μια ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα.

Στο γήπεδο και ο δήμαρχος Πύργου κ. Αντωνακόπουλος. Στη φωτογραφία χαιρετά τον πρόεδρο του Πανθουριακού Αγαθοκλή Χριστόπουλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μιας ώρας καθυστέρηση. Αιτία ένα διαδικαστικό ζήτημα που αφορούσε στην αδειοδότηση του γηπέδου, την οποία παρουσίασαν οι γηπεδούχοι ύστερα από αίτημα των φιλοξενουμένων. Ύστερα από περίπου 65 λεπτά καθυστέρησης ο αγώνας ξεκίνησε καθώς το ζήτημα λύθηκε και οι παίκτες εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο για νέα…. προθέρμανση.

Φάσεις – Γκολ

4′ τετ α τετ Ζαραφετα η πρώτη καλή στιγμή

8′ Σέντρα Σαραντόπουλου μάζεψε ο Καπετανάκης. Ωραία στιγμή για τους γηπεδούχους

13′ νέο κόρνερ για Πανηλειακο εκτελεί ο Μπάλλας απομάκρυνε με κεφάλια ο Τσουλάκος

14′   παραλίγο αυτογκόλ ο Γιαννακοπουλος προσπάθησε να απομακρύνει με κεφαλιά προς τα πίσω, όπου παραλίγο να κρεμάσει τον Κωνσταντακόπουλοπου επενέβη σωτηρια απομακρυνοντας πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του.

Στο 18′ φοβερη ενέργεια απο Σαραντόπουλο που εδωσε μπαλιά στον  Κουρούπη στο δεύτερο δοκάρι κι αυτος  από κόντα έκανε το 1-0

Στο 19′ ο Σαραντόπουλος επιχείρησε να ξαναμπεί στην περιοχή με τον πορτιέρο των αντιπάλων να επεμβαίνει κρατώντας το σκορ του αγώνα

32′ πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς στον Ζαραφέτα της Θουρίας

33′ εκτέλεση για από τον Μπάλλα απέκρουσε δίχως δυσκολία ο Κωνσταντακόπουλος

38′ Σουτ στο δοκάρι από τον Ντάνιελ ο ρεφερι  σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ

40′ πρώτη κίτρινη για Πανηλειακό στον Κακογιάννο

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-0 υπέρ του Πανθουριακού

Έναρξη 2ου ημιχρόνου

Αλλαγή για Θουρία Οδεμισιώτης και Σπυρόπουλος στη θέση των Τσουλάκου και Σταματελόπουλου

52′ νέα αλλαγή για τη Θουρία έξω ο Ζαχαρόπουλος μέσα ο Οικονομέας

54′ ο Μπατζακόπουλος στη θέση του Κανάνι

55′ σε αντεπίθεση ο Κουρούπης μετά από απόκρουση και βολέ του Κωνσταντακόπουλου που έβαλε τον παίκτη της Θουριας σε θέση βολής για να κάνει το 2-0!

58′ πέναλτι για τον Πανηλειακό. Εκτέλεσε ο Τσαγκάρης με τον Κωνσταντακόπουλο να “λέει όχι” κρατώντας το 2-0

Αρκετά λεπτά διακοπής. Ο Κωνσταντακόπουλος στο έδαφος δεν αισθάνεται καλα, ο οποίος τελικά έγινε αναγκαστική αλλαγή για να περάσει στη θέση του ο Κόκκαλης στο 68′

70′ ο Τσιγκρήλας σημάδεψε το δοκάρι του Κόκκαλη

72′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία από τον Σαραντόπουλο

73′ αλλαγή, ο Καλογερόπουλος έδωσε τη θέση του στον Αρβανίτη

74′ αδύναμο το σουτ του Σπυρόπουλου, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ

75′ ο Κόκκαλης κράτησε το σκορ αποκρούοντας κεφαλιά αντιπάλου

76′ διπλή αλλαγή για Πανηλειακό: στη θέση των Δ. Τσιγκρήλα και Τσαγκάρη και μπήκαν οι Τζανέτος και Μάζης

Στο 85′ ο Τζανέτος έκανε το 2-1 για τον Πανηλειακό με απευθείας εκτέλεση φάουλ

92′  απίστευτη ευκαιρία για γκολ έχασε ο Κουρούπης που.. .. σκόνταψε  πάνω στον αντίπαλο πορτιέρο