Σάββατο
27

ΠΑΣ Σπάρτης: Κυρίαρχες του παιχνιδιού οι αθλήτριες του Νείλου Καρρά, επικράτησαν με 3-1 του Αγ. Γεωργίου Κορίνθου

Στο πελοποννησιακό ντέρμπι γυναικών για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γ Εθνικής Κατηγορίας ποδοσφαίρου, οι αθλήτριες του ΠΑΣ Σπάρτης επιβλήθηκαν του Αγ. Γεωργίου Κορίνθου με σκορ 3-1, σε ένα παιχνίδι με κυρίαρχο στοιχείο τη δύναμη.

Η ομάδα του ΠΑΣ Σπάρτης αιφνιδιάστηκε στην αρχή του αγώνα από τη δύναμη και το πάθος των φιλοξενουμένων, αλλά στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τη Βλαχάκη στο 21ο λεπτό.

Στη συνέχεια δράση ανέλαβε η κορυφαία του αγώνα Τσερώτα Σαβίνα που με ένα φοβερό  σουτ ανέβασε το σκορ στο 2-0 στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το σκορ έκλεισε στο 39′ η Πανταζού με εύστοχο κτύπημα πέναλτι.

Για τη φιλοξενουμένη ομάδα το γκολ της τιμής πέτυχε η Μπίτζα στο 37′ μειώνοντας πρόσκαιρα σε 2-1.

Ο προπονητής της Σπάρτης, κ. Καρράς Νείλος δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ευχαριστημένος από τη προσπάθεια των κοριτσιών και ζήτησε «σκληρή δουλειά από όλους για τη δύσκολη συνέχεια». Επίσης δεν ξέχασε να ευχαριστήσει τους φιλάθλους  που βρέθηκαν στο γήπεδο και στήριξαν την ομάδα στην προσπάθεια που καταβάλλει στο εφετινό γυναικείο πρωτάθλημα της τρίτης τη τάξει κατηγορίας ποδοσφαίρου.

Βαθμολογικά η ομάδα συγκατοικεί στην κορυφή με 9 βαθμούς με τις Αμαζόνες.