Τετάρτη
24
Απρίλιος
TOP

Πικρή γεύση η ήττα στη Σκύδρα – Π. Ντάκουρης: «Νίκη πάση θυσία με Πήγασο Πολίχνης» – «Αργυροί» οι έφηβοι

«Ακόμα εξαρτάται από εμάς…» δηλώνει ο Παναγιώτης Ντάκουρης δυο 24ωρα μετά το χαμένο παιχνίδι στη Σκύδρα κόντρα στον Αριστοτέλη σε ένα ματς που ουσιαστικά δεν αλλάζει κάτι στη διεκδίκηση της “Καλαμάτας 80” καθώς τίποτα δεν έχει κριθεί ακόμη σε ό,τι αφορά την υπόθεση άνοδο στη Volleyleague.

Οι δυο ομάδες συγκατοικούν στην 2η θέση με 13 βαθμούς και διαφορά στα 14-11 σετ για τους καλαματιανούς και 17-11 για τους παίκτες από την κωμόπολη της Πέλλας. «Μας αφήνει πικρή γεύση η ήττα αυτή» δηλώνει στο Best-TV.gr ο έμπειρος κόουτς Παναγιώτης Ντάκουρης χαρακτηρίζοντας ωστόσο πολύτιμο τον βαθμό που πήρε από το παιχνίδι με τον Αριστοτέλη «Ουσιαστικά δεν αλλάζει κάτι, μόνο με καθαρή νίκη θα ήταν τα πράγματα διαφορετικά και θα ήμασταν τώρα σε απόσταση αναπνοής από τον Πήγασο που βρίσκεται στο +4. Έχουμε τρία παιχνίδια, δυο εντός και ένα εκτός στα οποία θέλουμε οπωσδήποτε νίκες καθώς στο πρωτάθλημα τίποτα δεν έχει κριθεί. Ακόμα εξαρτάται από εμάς αφού σε περίπτωση ισοβαθμίας έχουμε το πλεονέκτημα. Δεν αλλάζει για εμάς κάτι… παραμένουμε προσηλωμένοι στον στόχο μας» τόνισε ο κ. Ντάκουρης.

Βαθμολογικά η Καλαμάτα ‘80 παραμένει στη δεύτερη θέση και ισοβαθμία με τον Αριστοτέλη Σκύδρας είναι καλύτερη, γιατί έχει κερδίσει με καθαρό σκορ (3-1 σετ) στο μεταξύ τους αγώνα του α’ γύρου.

Στα του προχθεσινού αγώνα, παρά το νωθρό ξεκίνημα, σε ένα δύσκολο ματς και μια καυτή έδρα που έκανε η ομάδα του Παναγιώτη Ντάκουρη με αποτέλεσμα να χάσει το παιχνίδι στη Σκύδρα με 2-3 στα σετ, οι ευκαιρίες δεν έλλειψαν για την Καλαμάτα 80 για να γυρίσει την πλάστιγγα υπέρ της. Οι δυσκολίες ήταν σημαντικές καθώς είχαν αρχικά να ξεπεράσουν το μικρών διαστάσεων γήπεδο και την ισχυρή παρουσία της κερκίδας ενώ δεν έλλειψαν και κάποια ορισμένα σφυρίγματα της διαιτησίας που προκάλεσαν αίσθηση. Ωστόσο στην καλαματιανή ομάδα δεν στέκονται στο κομμάτι της διαιτησίας, μιλούν για μια καλή φιλοξενία και έναν ισχυρό αντίπαλο που παρουσιάστηκε με διαφορετικό πρόσωπο και τις δυο φορές που συναντήθηκαν σε αυτή τη φάση του πρωταθλήματος της Pre League. Την πρώτη φορά η παρουσία του Ζένια Γκόρτσανιουκ ήταν κάτι παραπάνω από αισθητή με τον ισχυρό ακραίο να ανεβάζει σε άλλο επίπεδο το παιχνίδι του Αριστοτέλη (είχε λήξει τότε με 3 – 1 στα σετ: 20 – 25 25 – 21 25 – 21 25 – 18 υπέρ των «λύκων»). Στην επόμενη συνάντησή τους η ομάδα της Σκύδρας παρουσιάστηκε ξανά διαφορετική έχοντας από τη μια νέο πρόσωπο στο ρόστερ τον Κουβανό αθλητή Lazaro Torres και από την άλλη καινούργιο προπονητή στον πάγκο, με τον Αντώνη Παπαδόπουλο να τον οδηγεί σε νίκη.

ΝΙΚΗ ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ ΜΕ

ΠΗΓΑΣΟ ΠΟΛΙΧΝΗΣ

Για το επερχόμενο παιχνίδι με τον Πήγασο Πολίχνης ξεκάθαρος στόχος είναι η νίκη. Μια νίκη που θα επιβεβαιώσει αυτό που από την αρχή της σεζόν είχε διαφανεί, πως οι «λύκοι» διεκδικούν με αξιώσεις την άνοδο στη Volley League. Παράλληλος στόχος η ηθική επιβεβαίωση απέναντι σε έναν αντίπαλο από τον οποίο έχασαν με δική τους ευθύνη οι παίκτες της Καλαμάτας 80, αν αναλογιστεί κανείς τον τρόπο με τον οποίο χάθηκαν τα δυο πρώτα σετ  όπου είχε κατορθώσει να προηγηθεί με +5 και +7 παθαίνοντας… μπλακ άουτ στην πορεία παρότι είχαν τις ευκαιρίες και τις δυνατότητες, αλλά λόγω των πολλών αβίαστων λαθών αποχώρησαν από την συμπρωτεύουσα -ακριβώς έναν μήνα πριν – με άδειες αποσκευές!

Αυτή τη φορά ο βαθμός στη Σκύδρα απέναντι στον Αριστοτέλη είναι σημαντικός. Φέρνει τις δυο ομάδες να «κονταροχτυπιούνται» για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης και την δεύτερη ευκαιρία για την άνοδο. Οι «λύκοι» έχουν δύσκολο έργο απέναντι στον Πήγασο και ο Αριστοτέλης παίζει εκτός με Άθλο στο πλαίσιο ενός πιο βατού παιχνιδιού.

ΤΡΙΑ ΜΑΤΣ – ΤΡΕΙΣ ΤΕΛΙΚΟΙ

Για την Καλαμάτα 80 η συνέχεια έχει δυο εντός και ένα εκτός έδρας ματς.

Πρώτα αντιμετωπίζει τον Πήγασο Πολίχνης το Σάββατο (26/02/2022 18:00)από τον οποίο είχε χάσει στο προηγούμενο εκτός έδρας ματς με 3 – 0 σετ), στις 05 Μαρτίου παίζει εκτός με τον Κέρκη (είχε χάσει μ ε0-3 σετ στο ματς της 4ης αγωνιστικής) και στις 10 Μαρτίου (20:00) υποδέχεται στην έδρα της με την εκ των ουραγών του βαθμολογικού πίνακα ΑΕΚ (είχε πάρει νίκη στο πρώτο μεταξύ τους ματς εκτός έδρας με 1 – 3 στα σετ).

Τρία ματς στα οποία θέλει ισάριθμες νίκες προκειμένου να μην εκτροχιαστεί από τον στόχο της.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 7η αγωνιστική

ΦΕΣ Αριστοτέλης Σκύδρας – ΑΟ Καλαμάτα 80 3-2

(25-18, 19-25, 25-16, 23-25, 20-18)
Πήγασος Πολίχνης – ΑΕΚ 3-0

ΑΣ Κέρκης Σάμου – ΑΣ Άθλος Ορεστιάδας αναβλήθηκε

ΣΥΜΜΑΧΟΣ Ο 7ος ΠΑΙΚΤΗΣ

Η χαλάρωση των μέτρων δίνει στις ομάδες μια σημαντική βοήθεια και ανάσα, καθώς επιτρέπει την είσοδο ακόμη περισσότερων φιλάθλων στα γήπεδα. Αυτό αυτομάτως δημιουργεί ένα σημαντικό πλεονέκτημα στις έδρες, και δη στην Καλαμάτα που φημίζεται για τη δυναμική της.

Η χωρητικότητα στα κλειστά γήπεδα ανέρχεται πλέον σε 50% γεγονός που σημαίνει πως στις κερκίδες του κλειστού σταδίου της Καλαμάτας θα έχουν την ευκαιρία να εισέλθουν περισσότεροι από 600 φίλαθλοι. Σε αυτόν τον κόσμο απευθύνει κάλεσμα ο Παναγιώτης Ντάκουρης λέγοντας πως «θέλουμε τον κόσμο κοντά μας. Να συμβάλει στην προσπάθεια που κάνουμε. Εμείς θα διεκδικήσουμε το παιχνίδι, θα κάνουμε τη δουλειά μας και οι υπόλοιποι ας να κάνουν την δική τους!» είπε και συμπλήρωσε «Θέλουμε να αποδείξουμε στους εαυτούς μας πως το αποτέλεσμα της προηγούμενης αναμέτρησης ήταν και είναι πλασματικό και παραμένουμε προσηλωμένοι στον στόχο μας.»

ΠΩΣ ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ

ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ

Το σύστημα διεξαγωγής προβλέπει οι ομάδες που θα έχουν καταλάβει τη 2η έως και την 5η θέση του Γ’ Ομίλου (PL-Γ/2 έως PL-Γ/5) να αγωνίζονται αγωνισθούν σε Play Off με το πιο κάτω σύστημα μέχρι να συμπληρώσουν δύο (2) νίκες (μη συμπεριλαμβανομένων των αγώνων του Γ’ Ομίλου).

PL(Γ2) v PL(Γ5) -> (1)

PL(Γ3) v PL(Γ4) -> (2)

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις έδρες των ομάδων εναλλάξ αρχής γενομένης από την έδρα της ομάδας με τη μεγαλύτερη βαθμολογία στην Τελική Βαθμολογική κατάταξη του Γ’ Ομίλου.

Αγώνες για τις θέσεις 2-3:  Ν(1) v  Ν(2)

Οι δύο νικητές των αγώνων των Play Off 2-5, θα αγωνιστούν μεταξύ τους για την 2η και την 3η θέση του πρωταθλήματος. Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις έδρες των ομάδων εναλλάξ αρχής γενομένης από την έδρα της ομάδας με τη μεγαλύτερη βαθμολογία στην Τελική Βαθμολογική κατάταξη του Γ’ Ομίλου.

Αγώνες Play Off για τις θέσεις 4-5 του πρωταθλήματος δεν θα διεξαχθούν και οι ομάδες που ηττήθηκαν στους πρώτους αγώνες Play Off 2-5 θα καταλάβουν την 4η και την 5η θέση της Τελικής Κατάταξης σύμφωνα με τη σειρά που τερμάτισαν μεταξύ τους στην Τελική Βαθμολογική Κατάταξη του Γ’ Ομίλου.

Η ομάδα που θα καταλάβει την 2η θέση στην Τελική Κατάταξη του πρωταθλήματος μετά τη διεξαγωγή των αγώνων Play Off στη Β’ Φάση του πρωταθλήματος θα πάρει και αυτή την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

«ΑΡΓΥΡΟΙ» ΟΙ ΕΦΗΒΟΙ

Την δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα των εφήβων κατέκτησε η ομάδα της Καλαμάτα 80. Το νέο «αίμα» της καλαματιανής ομάδας έδειξε πως το μέλλον διαγράφεται λαμπρό καταλαμβάνοντας τη θέση στο δεύτερο σκαλοπάτι του βάθρου κερδίζοντας στον τελικό του πρωταθλήματος της ΕΣΠΕΠ την Πατρινή Ολυμπιάδα με 3-0 σετ σετ.