Πρώτο στραβοπάτημα εντός έδρας για τους «λύκους» -Ήττα με 0-3 στα σετ από την δυναμική Κέρκη

Την ευκαιρία να ρεφάρει την εκτός έδρας απώλεια της περασμένης αγωνιστικής από την Πολίχνη έχασε σήμερα η ομάδα της Καλαμάτα 80 που γνώρισε δεύτερη σερί ήττα από την δυναμική Κέρκη Σάμου. Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας απώλεια για τους καλαματιανούς που δεν μπήκαν ποτέ στο παιχνίδι παρουσιάζοντας ένα πολύ διαφορετικό από το συνηθισμένο πρόσωπο. Αυτό που έλλειψε ήταν η μαχητικότητα με τους λύκους από το πρώτο κιόλας σετ να μοιάζουν εκτός εαυτού…

Οι φιλοξενούμενοι ήταν από την αρχή περισσότερο συγκεντρωμένοι στο στόχο τους  ενώ παρουσιάστηκαν στο κλειστό της Καλαμάτας ενισχυμένο έχοντας στο ρόστερ τους τον εξαιρετικό Σλοβάκο διαγώνιο Γιακούμπ Πέτρας, ο οποίος μέχρι τον Δεκέμβριο αγωνιζόταν στην Α1 Φιλανδίας

Πηγαίνοντας πόντο -πόντο μέχρι το 2-2 ο Γκάμπριελ Αράγια με ωραία επίθεση σε πρώτο χρόνο έδωσε στην ομάδα της Σάμου προβάδισμα με 3-5. Η διαφορά των δυο ομάδων διατηρήθηκε στο +2 υπέρ των φιλοξενουμένων παρά τις προσπάθειες του διεθνή διαγώνιου Νίκου Παλέντζα και του υψηλόσωμο κεντρικού Νίκου Χριστόφα να κλείσουν την «ψαλίδα» (5-8, 8-12). Σερβίς στο φιλέ από τον Αράγια για το 10-13 και φάση διαρκείας με τον Δημητούλη οδηγό που μείωσε σε 11-14 και ο Πελεκούδας σε πρώτο χρόνο μείωσε σε 14-20.

Οι παίκτες της Σάμου πήραν «κεφάλι» πέντε πόντων για το 15-20 με τον Γιακούμπ να «σφυροκοπά». Η είσοδος του Νίκου Μπεσσή πίεσε για λίγο στο σέρβις κάνοντας το 17-22, κι ένα «πιαστό» σε παίκτη της Σάμου έδωσε έναν ακόμη πόντο στους γηπεδούχους (18-22). Όμως η λήξη του σετ δεν άργησε με την Σάμο νικήτρια με 19-25.

Στο δεύτερο σετ, όπως και στο πρώτο, οι παίκτες του Παναγιώτη Ντάκουρη δεν πατούσαν γερά στα πόδια τους. Η παρουσία του Σωκράτη Χαραλαμπίδη από την αρχή στη βασική 6αδα στο τάραφλεξ έδωσε τον  πρώτο πόντο όμως η Σάμος αντέδρασε γρήγορα με διπλή ισοφάριση (1-1, 2-2). Το παιχνίδι πήγε πόντο – πόντο στη συνέχεια με ορισμένες δυνατές φάσεις με πρωταγωνιστή τον Σλοβάκο διαγώνιο των φιλοξενουμένων που έσπασε το μπλοκ για το 5-5 και τον Παλέντζα να ισοφαρίζει με εντυπωσιακό τελείωμα σε 6-6. Το +2 στην ομάδα του έδωσε ο Σπύρος Μπαρμπούνης που σε ένα ακόμη ματς υπήρξε καθοριστικός παράγοντας. (7-11, 9-13). Ο υψηλόσωμος κεντρικός Παναγιώτης Πελεκούδας μείωσε σε πρώτο χρόνο 10-13 για να ακολουθήσει μικρή ένταση στο φιλέ και μια κόκκινη κάρτα από τον ρέφερι κ. Κουτσούλα στον διαμαρτυρόμενο Σωκράτη Χαραλαμπίδη κι έναν πόντο, όπως ορίζει ο κανονισμός, υπέρ των φιλοξενουμένων (12-17). Η Καλαμάτα 80 αντέδρασε με επίθεση του Παλέντζα (15-18) που εκτονωνόταν επιθετικά κατά διαστήματα δείχνοντας όμως πως ούτε κι αυτός έχει πιάσει το 100% της απόδοσής του. Με τον Μπαρμπούνη στο σερβίς ο Κέρκης η διαφορά πήγε στο +5 (15-20). Ακολούθησε μια ακόμη κάρτα, κίτρινη αυτή τη φορά, σε διαμαρτυρία του Δημητούλη που ζήτησε την υπόδειξη παράβασης σε αντίπαλο παίκτη. Ο Δαλακούρας άρχισε να… «παίρνει μέτρα» μειώνοντας στο 20-24, όμως η έκβαση και του δεύτερου σετ βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 20-25.

Στο τρίτο σετ, η εικόνα των καλαματιανών ήταν κάπως διαφορετική. Παρουσίασαν νεύρο και κινητικότητα, προσπάθησαν να πιέσουν στο σερβίς, παρά τα αρκετά λάθη συνολικά στο παιχνίδι, πηγαίνοντας και πάλι πόντο πόντο με τον Χριστόφα σε πρώτο χρόνο (2-2), τα δυνατά τελειώματα του Παλέντζα (4-5, 8-8) και Δαλακούρα (5-5, 7-5), δίνοντας προβάδισμα +2 (10-8) στην καλαματιανή ομάδα. Δυνατά χτυπήματα και από τον Σωκράτη Χαραλαμπίδη (12-14). Φοβερό μπλοκ από την Καλαμάτα 80 σε επίθεση του Μπαρμπούνη για το μείωσε την διαφορά στον πόντο )13-14) παρόλα αυτά οι παίκτες της Σάμου ήταν ένα βήμα μπροστά με Μπαρμπούνη, Γιακούμπ και Στράτο -που έκανε αισθητή την είσοδό του στο παιχνίδι – και Λυκούργο Ρούση  που από τη θέση του πασαδόρου μοίραζε ιδανικά το παιχνίδι κρατώντας τον ρυθμό του αγώνα στα μέτρα τους. Ο Αράγια σε πρώτο χρόνο και ο Δαλακούρας χτυπώντας βαθιά στην άμυνα των αντιπάλων πήγαν το σκορ στο 15-16. Ο Απόστολος Στράτος σημαδεύοντας στη μεγάλη διαγώνιο έκανε το 15-27. Ο Πελεκούδας και Ίλιεφ έκλεισαν την μεταξύ τους αλλαγή με το σκορ να πηγαίνει στο 19-21 και τον Μπαρπούνη να κάνει νέα ζημιά κρατώντας την διαφορά στο +3 (19-22). Όπως στα δυο προηγούμενα σετ έτσι και στο τρίτο και τελευταίο, παρά την ώθηση του κόσμου οι «λύκοι» δεν κατόρθωσαν να γείρουν την πλάστιγγα υπέρ τους και παρόλο που αντέδρασαν σε αυτό το σετ περισσότερα από ότι στα δυο πρώτα, απώλεσαν τον αγώνα με 21-25.

Για την επόμενη αγωνιστική, ο στόχος είναι ξεκάθαρος για την Καλαμάτα 80, που μετά τις δυο σερί ήττες από Πολίχνη (εκτός) και Κέρκη (εντός) θα επιδιώξει να ρεφάρει κόντρα στην ΑΕΚ, εκτός έδρας ενώ ακολουθούν δυο ακόμη εκτός έδρας αναμετρήσεις που θα κρατήσουν την ομάδα της Καλαμάτας με τις βαλίτσες στο χέρι για τον Φεβρουάριο προς αναζήτηση βαθμών που θα διατηρήσουν ζωντανές τις ελπίδες για την επίτευξη του εφετινού στόχου.

Μεσολαβεί ωστόσο το παιχνίδι για το κύπελλο με αντίπαλο την ΑΕ Αρμενιων την Τετάρτη 2 Φεβρουαρίου.

Σ.Τρ.

Μεγάλες νίκες για Κέρκη Σάμου, Πήγασο Πολίχνης και Άθλο Ορεστιάδας

Σπουδαίες αναμετρήσεις με έντονες συγκινήσεις επεφύλασσε η 4η αγωνιστική του Γ’ ομίλου ανόδου της Pre League Ανδρών.

Ο Κέρκης Σάμου (φωτό) σε μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις πήρε μεγάλη νίκη με 3-0 σετ στην έδρα της Καλαμάτας 80 και ισοβαθμεί στην 2η θέση μαζί με τον Αριστοτέλη Σκύδρας, με τις δύο ομάδες να αναμετρώνται την επόμενη εβδομάδα στη Σάμο.

Μετά από συναρπαστικό παιχνίδι ο Πήγασος Πολίχνης έφυγε νικητής με 3-2 σετ από τη Σκύδρα και με 9 βαθμούς οδηγεί την κούρσα μετά από 4 αγωνιστικές.

Τα πάνω κάτω έφερε και ο Άθλος Ορεστιάδας, ο οποίος παρόλο που ήταν πίσω στο σκορ με 2-0 σετ από την ΑΕΚ έκανε την μεγάλη ανατροπή και πήρε το δίποντο,

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι συνθέσεις της 4ης αγωνιστικής του Γ’ ομίλου.

Pre League Ανδρών – Γ’ Όμιλος – 4η αγωνιστική

Σάββατο 29 Ιανουαρίου 2022

ΑΟ Καλαμάτα 80 – ΑΣ Κέρκης Σάμου 0-3 (19-25, 20-25, 21-25)

Διαιτητές: Κουτσούλας, Χανδρινός, Γραμματεία: Λιακουνάκου, Παρατηρητής: Τσουμελέας.

ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης):
Δημητούλης, Δαλακούρας, Πελεκούδας, Παλέντζας, Στόγιαν, Χριστόφας / Ντάκουρης (λ), Μπούρας (λ0, Μπέσης, Χαλαραμπίδης.
ΑΣ ΚΕΡΚΗΣ ΣΑΜΟΥ (Αντώνης Παπαδόπουλος): Μπαρμπούνης, Τουρνάκης, Πέτρας, Κουτσομύτης, Αράγια, Ρούσης / Φραγκιαδάκης (λ), Κοντοκώστας (λ), Κανάσαρος, Γεωργίου, Στράτος.

ΦΕΣ Αριστοτέλης Σκύδρας – Πήγασος Πολίχνης 2-3 (28-26, 21-25, 29-31, 25-18, 10-15)

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Μαυρίδης, Γραμματεία: Καρυπίδου, Παρατηρητής: Θεμελής.