Παρασκευή
29
Μάρτιος

SL2: Ισοπαλία με Χανιά για την Καλαμάτα – Δεν μπόρεσε να συνεχίσει το σερί – Με δέκα παίκτες από το 62ο λεπτό

Η Μαύρη Θύελλα δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στο σερί μένοντας στον… άσο με τα Χανιά. Οι δυο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο δημοτικό στάδιο της Καλαμάτας στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της SL2.

Στο πρώτο ημίχρονο η Καλαμάτα κατόρθωσε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στις καθυστερήσεις με γκολ του Χρήστου Ρόβα. Στο β’ μέρος τα Χανιά είχαν τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι δημιουργώντας λίγες καλές ευκαιρίες και πιέζοντας την Καλαμάτα, στο 51′ ο Γιώργος Μάναλης ισοφάρισε σε 1-1 και λίγο αργότερα ο Τσέλιος… κέρδισε την αποβολή του Μοζέρ αφήνοντας την Καλαμάτα με δέκα παίκτες. Ο ίδιος παίκτης έχασε δυο ευκαιρίες στη συνέχεια μην αλλάζοντας όμως το σκορ, με τα Χανιά να ανακόπτουν τη φόρα των καλαματιανών και το νικηφόρο σερί των τριών σερί επιτυχιών.

To φιλμ του αγώνα

6΄ άουτ το σουτ του Μανουσάκη

24΄ το σουτ του Βασιλόγιαννη εκτός περιοχής, δεν βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα

31′ από το ύψος της περιοχής σούταρε ο Καραγκούνης σημαδεύοντας  δίπλα από το δοκάρι του Καλογεράκη
45+1’ Γκοοοολ για την Καλαμάτα με τον Χρήστο Ρόβα. Ο Καλογεράκης δεν απέκρουσε καλά την κεφαλιά του Παπατόλιου, με τον Ρόβα να σημαδεύει από κοντά την εστία των Χανίων ανοίγωντας το σκορ, 1-0
51΄ ο Γιώργος Μάναλης ήταν ο παίκτης που έφερε το ματς στα ίδια κερδίζοντας κόντρα με τον Μπαξεβάνο και με δεξί σουτ έκανε το 1-1
62′ με δέκα παίκτες η Καλαμάτα μετά την δεύτερη κίτρινη που αντίκρισε ο Μοζέρ για φάουλ στον Τσέλιο
67΄ ευκαιρία για τα Χανιά, έχασε ο Τσέλιος που πλάσαρε άουτ, μετά από σέντρα του Ρότσα
83′  μέσα στην ο Τσέλιος επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Μπαξεβάνο και κατέληξε σε κόρνερ

Καλαμάτα (Ίλτσο Γκεοργκιόσκι): Ταΐρης, Λιποράσε (75’Αρναρέλης), Μπαξεβάνος, Λουπάνο, Μοζέρ, Παπατόλιος, Καραγκούνης, Άλβες, Βασιλόγιαννης (85′ Μαρκόφσκι ), Πασάς (68’ Ασίγκμπα), Ρόβας (85’ Κωνσταντινόπουλος)

Χανιά (Σταύρος Λαμπράκης- Νίκος Μαναρώλης): Καλογεράκης, Κατσούρι (74’ Ιμεραλιλάι), Ρότσα, Σέχου, Μπάτζιος, Λεμονής, Καμαρά (74’ Μπουτσάκης), Τσέλιος, Μανουσάκης (66’ Μπουρσέλης), Κόλα (66’ Ιατρούδης), Μάναλης