Παρασκευή
3
Μάιος

Σπουδαία νίκη για την Καλαμάτα 80 που έκανε το 1-1 στις νίκες με τον Δίωνα – Η ομάδα της Κυπαρισσίας απώλεσε το ματς και τον Μιχάλη Πελεκάνο

Σημαντική νίκη για την Καλαμάτα 80 στο ντέρμπι κορυφής με τον Δίωνα Κυπαρισσίας. Η ομάδα του Αλέξη Κορογώνα πήρε τη νίκη με 67-62 διεκδικώντας μέχρι το τέλος το αποτέλεσμα απέναντι στον δυναμικό αλλά άτυχο σε αυτό το ματς Δίωνα Κυπαρισσίας που από το πρώτο δεκάλεπτο έμεινε δίχως τον Μιχάλη Πελεκάνο. Ο τραυματισμός του έμπειρου μπασκετμπολίστα στην πρώτη περίοδο του αγώνα ήταν καθοριστικός για την ανάπτυξη του παιχνιδιού και την πλήρη εφαρμογή της στρατηγικής του συλλόγου της Κυπαρισσίας, που παρόλα αυτά παρουσιάστηκε διεκδικητικός.

Η νεανική ομάδα της Καλαμάτας 80 παρά το άγχος και την πίεση του αντιπάλου και τα λάθη που υπήρξαν, ήταν ανταγωνιστική και διεκδικητική, φθάνοντας να προηγηθεί ακόμα και με δέκα πόντους (58-48) του Δίωνα, μοιάζοντας να έχουν πάρει τον έλεγχο στα χέρια τους. Οι παίκτες του κου Δημητρόπουλου δεν το έβαλαν κάτω κατορθώνοντας να μαζέψουν την διαφορά και να κάνουν το ματς ξανά ντέρμπι στα τελευταία 5μιση λεπτά της τελευταίας περιόδου, όταν μείωσε σε 66-59 και 66-62.

Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα δυο άστοχες επιθέσεις και η στιβαρή άμυνα των γηπεδούχων  για τους οποίους η παρουσία και η εμπειρία του Σκοπέτου έκανε τη διαφορά, κράτησαν το σκορ στο 67-62 και το ρόζ φύλλο στην έδρα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Καλαμάτα 80 έκανε το 1-1 στη σειρά των αγώνων και διεκδικεί επί ίσοις όροις τα πλέι οφ.

Χαρακτηριστικές οι δηλώσεις του Αλέξη Κορογώνα μετά το τέλος του αγώνα ο οποίος έκανε λόγο για μια αγχωτική νίκη:

«Εμείς σαν outsider έχουμε κάνει δυο συνεχόμενες νίκες στα ντέρμπι και μας έχει βάλει για τα καλά στο παιχνίδι του τίτλο και πιστεύω ότι κερδίζοντας την άλλη Κυριακή έχουμε πολύ καλές πιαθνότητες να διεκδικήσουμε το πρωτάθλημα σαν outsider. Πιο δυνατές ο Δίωναw και η Καλαμάτα BC και εμείς ερχόμαστε σε δεύτερη ταχύτητα με τον Πολύβιο.»

Διαμαρτυρόμενοι για τη διαιτησία αποχώρησαν οι φιλοξενούμενοι της Κυπαρισσίας, οι οποίοι δια στόματος Γιώργου Γιαννόπουλου αποφασισμένοι για την κατάκτηση του τίτλου.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 32-31, 50-46, 67-62

Καλαμάτα 80 (Κορογώνας): Γεωργακόπουλος 3, Αλεξανδρόπουλος 18(3), Κωνσταντίνου 15(3), Μήλας 14(3), Τσιλίκας Κομπότης 5(1), Σκοπέτος 12(1), Αλοίμονος

Δίων Κυπαρισσίας (Δημητρόπουλος): Κίτσος Μπακογιάννης 8(1), Αγγελίνας Πελεκάνος 3(1), Λαμπίρης 4(1), Τσαγκάνης 10(2), Γιαννόπουλος 19(2), Κοσσαράς 12, Μιχόπουλος Μιχαλόπουλος 6.