Σάββατο
27

Super League ΙΙ: Αποβολές, χαμένο πέναλτι, αρκετά νεύρα και μοιρασιά στα Χανιά, 1-1 τελικό με Καλαμάτα

Σε ένα παιχνίδια που τα είχε όλα, τα Χανιά αναδείχθηκαν ισόπαλα με την Καλαμάτα (1-1) και πλέον η Athens Kallithea έχει την ευκαιρία να ανοίξει τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στην κορυφή του Νοτίου ομίλου.

Η Καλαμάτα ξεκίνησε δυναμικά στο παιχνίδι με σκοπό να αιφνιδιάσει τα Χανιά και τα κατάφερε καθώς πήγε στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο μπροστά σκορ. Ο Γιάννης Πασάς ήταν ο άνθρωπος που με ωραίο σουτ νίκησε τον Καλογεράκη και έκανε το 0-1 στο 34ο λεπτό. Ωστόσο το δεύτερο ημίχρονο τα είχε πραγματικά… όλα.

Αρχικά, μόλις στο 3ο λεπτό της επανάληψης, ο Αρίμπας δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε τους φιλοξενούμενους με δέκα παίκτες, χωρίς αυτό να ρίξει τη ψυχολογία των συμπαικτών του, καθώς ο Λεμονής αντίκρισε επίσης την κόκκινη κάρτα και έτσι τα Χανιά έμειναν και αυτά με παίκτη λιγότερο στο 67′.

Μάλιστα δύο λεπτά μετά, η Καλαμάτα έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ με τον Πασά που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι. Ο Καλογεράκη πήρε τη… ρεβάνς μετά το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου και απέκρουσε εντυπωσιακά στη δεξιά γωνία του, διατηρώντας το 0-1 και δίνοντας ψυχολογία στους συμπαίκτες του.

Αυτό επιβεβαιώθηκε στο 73′ καθώς οι Κρητικοί έφτασαν στην ισοφάριση χάρη στο ωραίο τέρμα του Ελευθεριάδη, ο οποίος έκανε το 1-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

ΠΑΕ Χανιά: Καλογεράκης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Κατσούρι, Σιλά, Λεμονής, Ντίαζ, Τσέλιος (59′ Βουό), Νίλι, Μανουσάκης, Μάναλης.

Καλαμάτα: Κοβάλ, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Καρασαλίδης, Αρίμπας, Κάτσε, Κατάλντι, Άλβες, Ακόστα, Ελιβέλτο, Πασάς.