Παρασκευή
26

Super League II: Ηρόδοτος-Καλαμάτα 1-2 – Απέδρασε με το διπλό από την Κρήτη

Πρώτη νίκη σε επίσημο ματς για την ομάδα της Καλαμάτας με τον Ίλτσο Γκεοργκιόφσκι στον πάγκο. Το ταξίδι στην Κρήτη απέφερε καρπούς με την ομάδα να παρατάσσεται από την αρχή με επιθετικές διαθέσεις και προσανατολισμό που γρήγορα έφερε το πρώτο γκολ, στο 20ο λεπτό, δια ποδός Ρόβα.

Ο Ηρόδοτος αντέδρασε και έφερε το ματς στα ίσια με ένα πέναλτι στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με τον Λεβιτσάνιν, με τον Ρόβα να σκέκεται απέναντι στον Γκόλοβιτς στο 73ο λεπτό και με κεφαλιά να σφραγίζει τη νίκη των καλαματιανών σε 1-2.

Η «Μαύρη Θύελλα» είχε άλλες δύο καλές ευκαιρίες για να φτάσει και σε ένα δεύτερο γκολ πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου , με τον Ηρόδοτο να διαμαρτύρεται για πέναλτι σε δύο περιπτώσεις.

Διαιτησία: Γεωργόπουλος (Αρκαδίας), Κομισοπούλου (Χανίων), Τσούκας (Αρκαδίας)

Ηρόδοτος (Φυντάνης): Γκόλοβιτς, Γρηγορόπουλος, Ντουμπιά, Πιτσόλης, Τζούνιορ Έλιο, Φερνάντεζ, Λεβιτσάνιν, Μασάδο, Ντότης, Φράτροβιτς, Μάρκοβιτς.

Καλαμάτα (Γκεοργκιόσκι): Ταΐρης, Μόζερ, Ασίγκμπα, Μπαξεβάνος, Λιποράσε, Παπατόλιος, Καραγκούνης, Τάτος, Βασιλόγιαννης, Πασάς, Ρόβας.

Γκεοργκιόφσκι: “Είμαι αισιόδοξος ότι και η συνέχεια θα είναι ανάλογη”

“Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την νίκη σε έναν αγώνα που έγινε με πολύ ζέστη. Μια νίκη ψυχολογίας μετά από πέντε αγώνες χωρίς τρίποντο, με την ομάδα να δείχνει ένα καλό αγωνιστικό πρόσωπο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.

Μπήκαμε με τους τρεις βαθμούς της νίκης στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος και είμαι αισιόδοξος ότι και η συνέχεια θα είναι ανάλογη για να κάνουμε όσες περισσότερες νίκες μπορούμε και να βελτιώσουμε την βαθμολογική μας θέση.”