Κυριακή
28

Super League ΙΙ: Με οδηγό τον Μπαράλες η Καλαμάτα κέρδισε με 3-0 το Αιγάλεω – Τί δήλωσε ο Περικλής Αμανατίδης

Με σκόρερ δις… τον Αργεντίνο Χερόνιμο Μπαράλες και τον Ανδρέα Τάτο η Καλαμάτα πήρε το αποτέλεσμα στο εκτός έδρας ματς σήμερα με το Αιγάλεω και αριθμεί τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς στην φετινή κούρσα της Super League ΙΙ. Η Μεσσηνιακή ομάδα έκανε το “3 στα 3” και περνά στην κορυφή της βαθμολογίας. Στον αντίποδα το Αιγάλεω παραμένει ουραγός στο Νότιο όμιλο της Super League 2 δίχως βαθμούς.

Από το 36′  και στο  47′ ο Μπαράλες με κεφαλιά και σουτ αντίστοιχα, ήταν αυτός που έβαλε την Καλαμάτα μπροστά στο σκορ με τον Ανδρέα Τάτο να διαμορφώνει το τελικό 0-3 στο 78ο λεπτό με σουτ.

Το φιλμ του αγώνα

6′ Σουτ του Τάτου, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ…

18′ Σουτ Κολλά η μπάλα βρήκε σε σώμα αμυντικού και πέρασε κόρνερ…
20′ Κεφάλια του Πασά και ο Κατσιμήτρος μπλόκαρε ευκολα τη μπαλα…
29′ Ο Σταμένκοβιτς γύρισε από τα δεξιά στον Κολλά που έπιασε το σουτ όμως ο Αρίμπας με κόντρα έσωσε την εστία του!
36′ ΓΚΟΛ για την Καλαμάτα! Φάουλ του Τάτου και κεφάλια ο Μπαράλες το 0-1!
40′ Γύρισμα Κολλά από αριστερά, σουτ του Ναζίμ από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ…
47′ ΓΚΟΛ για Καλαμάτα! Γύρισμα Μόζες από δεξιά, ο Μπαράλες με δυνατό σουτ εκτός περιοχής πέτυχε το 2ο προσωπικό του τέρμα!
72′ Σέντρα του Παυλάκη από αριστερά, ο Μπάμπης έπιασε την κεφάλια αλλά η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γιαννίκογλου!
78′ ΓΚΟΛ για Καλαμάτα! Ο Πασάς έδωσε την ασίστ στον Τάτο που με εύστοχο πλασέ πέτυχε το 0-3 για τους φιλοξενούμενους!
82′ Φάουλ του Δημητριαδη, εντυπωσιακά στην δεξιά του γωνία ο Γιαννίκογλου έδιωξε σε κόρνερ την μπάλα!

Διαιτησία: Ανδρικόπουλος (Κυκλάδων), Καλαμπόκης (Αιτ/νίας), Τοροσιάδης (Μακεδονίας)

Αιγάλεω (Τζουγκάνοβιτς): Κατσιμήτρος, Βάρκας, Παυλάκης, Ζιούλης, Ευαγγέλου, Καμαρά, Σταμένκοβιτς (70′ Πέτκοβιτς), Μπάμπης, Κολλάς (70′ Ζυγκερίδης), Ναζίμ (60′ Δημητριάδης), Γκάβριτς (60′ Νταβιώτης).

Καλαμάτα (Αμανατίδης): Γιαννίκογλου, Αρίμπας (36′ Κατάλντι), Παπατόλιος, Βαλεριάνος, Μόζερ, Κάνιας (17′ λ.τ Κωστούλας), Ακόστα (75′ Καραγκούνης), Άλβες, Τάτος, Πασάς, Μπαράλες (75′ Αρναρέλλης).

πληροφορίες mikriliga

Περικλής Αμανατίδης: “Η Καλαμάτα έχει τις λύσεις και την ποιότητα”

Στη συγκέντρωση και την αποφασιστικότητα των παικτών του στάθηκε ο Περικλής Αμανατίδης, τονίζοντας πως η ομάδα του “θα αποδείξει στο γήπεδο όσα μπορεί να πετύχει” κι κατά πόσον είναι τελικά ικανή και να πάει ¨“πραγματικά όσο μακριά ονειρευόμαστε”,είπε χαρακτηριστικά υπογραμματίζοντας πως η ομάδα του “έχει τις λύσεις και την ποιότητα”.

Οι δηλώσεις του Περικλή Αμανατίδη μετά το τέλος του αγώνα για την επίδοση της Καλαμάτας και όσα προσμένει από την επόμενη αναμέτρηση με τα Χανιά αλλά και όσες έπονται στην πορεία: