Πέμπτη
18

Χάντμπολ: Με θέληση και πάθος ήρθε η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα η Ακαδημία των Σπορ

Την πρώτη της νίκη σημείωσε η Ακαδημία των Σπορ Πάτρας στο πρωτάθλημα της Α2 ανδρών. Νίκησε στην έδρα της τον Πολυνίκη Ναυπλίου με 29-23(ημ.14-10)  και έβαλε στο ”σακούλι΄΄ της δύο πολύτιμους βαθμούς για την συνέχεια της πορείας της.

Ο Γιάννης Παπαγιαννόπουλος είχε την ευκαιρία στο β΄ ημίχρονο να δώσει χρόνο σε νεαρούς παίκτες οι οποίοι στην συνέχεια θα τον βοηθήσουν σημαντικά.

Από αριστερά: Αθανάσιος Τσάμης, Βασίλειος Αγγελακόπουλος, Ευάγγελος Καγκελάρης, Τάκης Ανδριόπουλος, Δημήτρης Γιαννόπουλος, Δημήτρης Κάκκας.

Είναι θέμα χρόνου για την Πατρινή ομάδα, από αγώνα σε αγώνα να βρίσκει το ρυθμό της και να μοντάρεται μέσα στα παιχνίδια. Ο Πολυνίκης την ακολούθησε στο σκορ μόνο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ  στο β΄ ημίχρονο όταν οι Πατρινοί απελευθερώθηκαν και έτρεξαν έφτασαν την διαφορά μέχρι και εννέα γκολ και από εκεί και πέρα έπαιξαν με τον χρόνο ώστε να ελέγχουν το σκορ και την διαφορά.

Το σημαντικό για την Πατρινή ομάδα ήταν ότι ο παίδας Δημήτρης Γιαννόπουλος και οι έφηβοι Βασίλης Αγγελακόπουλος και Ευάγγελος Καγκελάρης  πήραν το βάπτισμα στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής ανδρών.

Από την αρχή οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον γρήγορο ρυθμό τους και στο β΄ ημίχρονο η διαφορά έφθασε να είναι και 9 γκολ γεγονός που έδωσε την ευκαιρία να αγωνιστούν και τα νέα παιδιά  στην κατηγορία αλλά  το Ναύπλιο βρήκε την ευκαιρία να μειώσει την διαφορά.

Η προπονήτρια Βάσω Βουκελάτου δήλωσε: “Ήταν εμφανές ότι τα παιδιά αρχίζουν από αγώνα σε αγώνα να βρίσκουν τους ρυθμούς τους και να έχουν λύσεις και επιλογές τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Είμαι σίγουρη  ότι εάν παίξουμε συγκεντρωμένοι και  με μυαλό όπως παίξαμε χτες και στους υπόλοιπους επτά τελικούς που ακολουθούν για την α΄ φάση του πρωταθλήματος θα έχουμε τα  θετικά αποτελέσματα που χρειαζόμαστε. Συγχαρητήρια στους αθλητές μας για την νίκη,  το πάθος, την θέληση και την προσπάθεια που κατέλαβαν στον αγώνα”

• ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ – ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ=29-23(ημ.14-10).

Πεντάλεπτα: 3-1,6-3,8-6,11-7,12-8,14-10 [ημ], 18-10,21-13,22-15,22-17,25-18,29-23.