Πέμπτη
28
Μάρτιος

Δοκιμές και χρόνο συμμετοχής σε παίκτες έδωσε ο Αναστόπουλος στο φιλικό ματς με τον Παναθηναϊκό Β

Χρόνια συμμετοχής σε παίκτες με λιγότερες συμμετοχές έδωσε ο Νίκος Αναστόπουλος στο φιλικό παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό Β, το οποίο τελείωσε με ισοπαλία για τις δυο ομάδες.

Κάνοντας την αποτίμηση του αγώνα, που έληξε ισόπαλος με σκορ 1-1 ανάμεσα στην Καλαμάτα και στον Παναθηναϊκό Β στο γήπεδο του Ασπροπύργου, ο έμπειρος κόουτς της Καλαμάτας στάθηκε περισσότερο στην εικόνα που παρουσίασαν οι παίκτες του στο δεύτερο ημίχρονο του παιδιού, χαρακτηρίζοντάς την πάρα καλή, ήταν άλλωστε και το ημίχρονο κατά το οποίο η Καλαμάτα πέτυχε το δικό της γκολ στην φιλική αναμέτρηση.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού Β΄ ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρο, όπου και προηγήθηκαν 1-0, αλλά δέχθηκαν στο τέλος του ματς το γκολ της ισοφάσισης. Στο 11ο λεπτό ο  Αθανασακόπουλος έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καπούταγλη. Στο 16′ ο Ολυμπιακός  άνοιξε το σκορ με τον Σερπεζή, έπειτα από γύρισμα του Σαρδέλη, με την Καλαμάτα να έχει στη συνέχεια μια καλή ευκαιρία στο 41′ σε κούρσα του Ασαμόα από αριστερά που έκοψε την μπάλα στον Αναστασόπουλο, ο οποίος πλάσαρε, αλλά οι αντίπαλοι αμυντικοί απομάκρυναν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Η “Μαύρη Θύελλα” ήταν ανώτερη στο δεύτερο μέρος και στο 50’ ο Ασαμόα αστόχησε από καλή θέση. Στο 86’ σουτ του Σίντνεϊ μπλόκαρε ο Οικονομάκης και στο 92′ ο Ασαμόα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Καλαμάτα στρέφει το βλέμμα στο Κύπελλο, στο πλαίσιο του οποίου την Τετάρτη θα κληθεί να αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ομάδα του Λεβαδειακού.

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Καπούταγλης (40′ Κουτς, 73′ Καραχάλιος), Μοζερ (70′ Σίντνεϊ Ματτέους), Λουπάνο (85′ Λουκίνας), Μπακαγιόκο, Τσαγκαλιδης (46′ Μαβινγκά), Αναστασόπουλος (46′ Ματτέους), Σκεντεράι, Τάτος (60′ Μπούνας), Νάνι (70′ Κόκκορης), Γουάλισον, Ασαμόα.