Πέμπτη
25

Έσπασε η…γκίνια – Νίκη 2-1 για την Καλαμάτα επί του Αιγάλεω – Νίκος Αναστόπουλος σε ΕΡΤ: “Κανείς δεν αμφισβητεί τη νίκη μας” (βίντεο)

Η Καλαμάτα επικράτησε 2-1 του Αιγάλεω σε εξ αναβολής ματς που έγινε για την Super League 2.

Με πρωταγωνιστή τον Λουκίνα που πέτυχε δύο τέρματα, η Μαύρη Θύελλα πήρε το «διπλό» σε μια αναμέτρηση που σημαδεύτηκε από το φόρο τιμής που απότισαν οι δύο ομάδες πριν τη σέντρα.

Τίμησαν τη μνήμη του 19χρονου Άλκη που δολοφονήθηκε στη Θεσσαλονίκη, με ενός λεπτού σιγή και τριαντάφυλλα στο κέντρο του γηπέδου.

Ο Λουκίνας στο 28′ από συνδυασμό Τάτου και Παυλίδη άνοιξε το σκορ σε κενό τέρμα.

Το Σίτι προσπάθησε να αντιδράσει και είχε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση στο 39′. Ο Αρναρέλλης, όμως, έχασε απίστευτο τετ α τετ καθώς πλάσαρε άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Λουκίνας από λάθος πάσα του Δημητριάδη έκανε το 0-2 σε αντεπίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Καλαμάτα μπήκε στη διαδικασία να διαχειριστεί το προβάδισμά της, ενώ το Αιγάλεω πήρε πρωτοβουλίες για να δημιουργήσει φάσεις με την παρουσία του Βουκελάτου να είναι κομβική.

Το Αιγάλεω πίεσε και έβαλε δύσκολα στην αντίπαλη άμυνα και στο 77′ ο Αρναρέλλης μείωσε το σκορ με ωραίο τελείωμα και με την «βροχή» που ξεκίνησε να πέφτει να δυσκολεύει τις προσπάθειες των παικτών.

Οι γηπεδούχοι που ήταν καλύτεροι στην επανάληψη, έψαξαν και την ισοφάριση μέχρι τέλος αλλά δεν τα κατάφεραν.

Αιγάλεω (Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Παναγιώτου, Αναστασίου, Βλάχος, Παπανικόλας, Πιαστόπουλος, Λάσκαρης, Αρναρέλλης, Τριμμάτης, Τσιλιγκίρης, Δημητριάδης.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος, Μόζερ, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης, Παπατόλιος, Παυλίδης, Αναστασόπουλος, Τάτος, Γρίβας, Λουκίνας.

Νίκος Αναστόπουλος σε ΕΡΤ: “Κανείς δεν αμφισβητεί τη νίκη μας”

Πηγή: mikriliga