Σάββατο
27

Με το δεξί η Καλαμάτα στη Super League II – Κέρδισε 1-4 τον Παναθηναϊκό Β στο ΟΑΚΑ

Ποδαρικό με το δεξί για την Καλαμάτα στη Super League II που στην πρεμιέρα της νέας αγωνιστικής σεζόν επικράτησε με 4-1 του Παναθηναϊκού Β στο ΟΑΚΑ, σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησε από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό και έδειξε τις προθέσεις της ενόψει της φετινής περιόδου.

Η Καλαμάτα μπήκε μπροστά στο σκορ με σου του Ακόστα στο 31ο λεπτό με τον ίδιο παίκτη να κάνει περίπου εννέα λεπτά αργότερα το 0-2. Εύστοχος σε εκτέλεση φάουλ ο Ανδρέας Τάτος στο 45ο λεπτό έγραψε το 0-3, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν στο 61ο λεπτό με τον Μπιλάλ να σουτάρει στα αντίπαλα δίχτυα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 67ο λεπτό ο Αρναρέλλης με σουτ.

Από δυο κίτρινες κάρτες για τις αντίπαλες ομάδες στο παιχνίδι, τις οποίες αντίκρυσαν οι Προδρομίτης και Ματέους, αντίστοιχα.

Διαιτητής: Κουκουλάς (Λέσβου), Ψύλλος (Λέσβου), Σουζας (Αν. Αττικής)

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Κλίντμαν, Τσοκάι, Φικάι, Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης, Μαντσίνι (46′ Μπιλάλ), Προδρομίτης, Σαρδέλης (72′ Βουτσάς), Τουρκοχωρίτης, Νταμπίζας (46′ Φουρτάδο), Καραμπάς (46′ Κρυπαράκος).

Καλαμάτα (Αμανατίδης): Γιαννίκογλου, Μόζερ, Αρίμπας, Παπατόλιος, Βαλεριάνος, Άλβες, Κάνιας (79′ Κωστούλας), Γρίβας (65′ Αρναρέλλης), Τάτος (73′ Ρόβας), Ακόστα, Μπαράλες.

Ικανοποίηση Αμαντίδη από το πρώτο παιχνίδι

Η συγκέντρωση και η αποτελεσματικότητα ήταν τα στοιχεία στα οποία εστίασε ο Περικλής Αμανατίδης μετά το τέλος του αγώνα στο ΟΑΚΑ, χαρακτηρίζοντας αυτή τη νίκη ως μια καλή εκκίνηση στο πρωτάθλημα.

ΠΡΑΣΣΑΣ “ΕΙΧΑΜΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ”

Αν και προέβλεψε ένα ανταγωνιστικό πρωτάθλημα, ο πρόεδρος της ομάδας δεν έκρυψε την πεποίθηση του ή την ελπίδα του πως φέτος η ομάδα θα κόψει πρώτη το νήμα του τερματισμού. Ο Γιώργος Πρασσάς κάλεσε τον κόσμο να στηρίξει την φετινή προσπαθεια.