Κυριακή
29
Σεπτέμβριος

Σπάρταθλον 2024: Η Φινλανδή Νόορα Χονκάλα πρώτη γυναίκα και πρώτη Ελληνίδα η Τζο Μαντά

Το 42ο Σπάρταθλον, ο ιστορικός αγώνας υπεραποστάσεων μήκους 245χιλιομέτρων, ολοκληρώθηκε προσφέροντας για ακόμη μια χρονιά, έντονες συγκινήσεις, μοναδικά αισθήματα χαράς, ικανοποίησης και ενθουσιασμού, τόσο στους δρομείς, όσο και στους εθελοντές που συμμετείχαν!

Αξίζει να σημειωθεί η μεγάλη προσέλευση των κατοίκων της Σπάρτης και όχι μόνο, οι οποίοι γέμισαν με την παρουσία και τις επευφημίες τους το σημείο του τερματισμού στο εμβληματικό Άγαλμα του Λεωνίδα. Σε όλη τη διάρκεια της διαδρομής και σε κάθε σταθμό που διέσχιζαν οι Σπαρταθλητές, πλήθος κόσμου επευφημούσε τους γενναίους δρομείς  και την προσπάθειά τους.

Martínez Roman Fernando Andres Spartathlon

20 τερματίσαντες αθλητές στην Σπάρτη ως τις 11 το πρωί

Πρώτος τερμάτισε ο μοναδικός Φώτης Ζησιμόπουλος με χρόνο 20:18, δεύτερος ακολούθησε ο 49χρονος Ουρουγουανός Μαρτίνες Ρόμαν Φερνάντο Αντρες και τρίτος ο Γάλλος Ρόμπιν Φλοριάν (Νο.134).

Οι υψηλές θερμοκρασίες του Σαββάτου (28/9) μπορεί να μην αποτελούσαν τις ιδανικές συνθήκες για αγώνα υπεραπόστασης, ωστόσο μέχρι τις 11:00 είχαμε 20 δρομείς να τερματίζουν την διαδρομή των 245,3 χλμ. από την Αθήνα στην Σπάρτη.

Ρόμπιν Φλοριάν Σπάρταθλον

Εντυπωσιακές ήταν και οι επιδόσεις των Ελλήνων δρομέων, ως την ώρα που γράφεται το άρθρο έχουν τερματίσει έξι αθλητές εντός της πρώτης 20άδας.

Μετά τον νικητή Φώτη Ζησιμόπουλο, δεύτερος Έλληνας που τερμάτισε στην Σπάρτη ήταν ο Γεώργιος Λογοθέτης στην 9η θέση, και τρίτος ο Αλέξανδρος Πιπερίδης, ο οποίος τερμάτισε στην 12η θέση της γενικής κατάταξης. Στην 4η θέση για τους Έλληνες δρομείς βρέθηκε ο Γιώργος Δημουλάς και στην 5η θέση και πρώτη Ελληνίδα η Τζο Μαντά, στην 17η γενικής ακολουθούμενη από την Δέσποινα Σημαντράκου, 20ή στην γενική κατάταξη.

Τζο Μαντά Σπάρταθλον 2024

Στις γυναίκες, νικήτρια του 42ου Σπάρταθλον στέφθηκε η Φινλανδή Νόορα Χόνκαλα καθώς τερμάτισε στην 7η θέση της γενικής κατάταξης. Δεύτερη ήρθε η Ισπανίδα Κάρμεν Μαρία Πέρεζ και 11η στη γενική, ενώ τρίτη στο βάθρο των νικητριών ανέβηκε η Νορβηγίδα Λίνε Κάλισκανερ και στην 16η θέση της γενικής.

Στην κατηγορία των Ελληνίδων αθλητριών, όπως αναφέρθηκε, πρώτη τερμάτισε η Τζο Μαντά  και δεύτερη η Δέσποινα Σημαντράκου.

Spartathlon 2024 finisher

Αδύνατη θα ήταν η διεξαγωγή του αγώνα χωρίς την ουσιαστική συμμετοχή των Εθελοντών οι οποίοι υποστηρίζουν ασταμάτητα τους δρομείς με όλες τις δυνάμεις τους σε όλο το μήκος της διαδρομής των 245,3χλμ.

Όλες τις φωτογραφίες του αγώνα μπορείτε να τις βρείτε στην ιστοσελίδα του Διεθνούς Συνδέσμου ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ οι οποίες είναι αποτέλεσμα της ομαδικής εργασίας της Λέσχης Φωτογραφίας Σπάρτης η οποία υποστηρίζει τον ιστορικό αγώνα εδώ και αρκετά χρόνια.

Το 42ο ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ τελεί υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Εθνικής Αμύνης και του Υπουργείου Τουρισμού. Το 42ο ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ εκκίνησε με την χρυσή ετικέτα ποιότητας,”Golden Label” την οποία απένειμε η Διεθνής Ομοσπονδία Δρομέων Υπεραποστάσεων Ι.Α.U.