Σάββατο
27
Απρίλιος
TOP

Θρίλερ… στην Καλαμάτα! Στα πέναλτι έχασε την πρόκριση η Μαύρη Θύελλα από την Καλλιθέα

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι που κρίθηκε στα πέναλτι, η Καλαμάτα ήταν η μεγάλη άτυχη χάνοντας με σκορ 5-6 από την φιλοξενούμενη Καλλιθέα, που πήρε την πρόκριση στους 16» του Κυπέλλου Ελλάδας  Novibet. Η Καλλιθέα περνά άνευ αγώνα στον 6ο γύρο της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη είχε μια πρωτοβουλία κινήσεων στο πρώτο μέρος και το γκολ του Πασά που έδωσε ελπίδες για νίκη, όμως ο μαχητικός Λουκίνας (πρώην παίκτης της Μαύρης Θύελλας) ήταν καθοριστικός στο δεύτερο μέρος ισοφαρίζοντας για την ομάδα του. Με 90ο λεπτό να κλείστο στο 1-1 και μνετά την άκαρπη και γεμάτη εκνευρισμό παράταση που είχε ως αποτέλεσμα δυο κόκκινες κάρτες και την αποβολή στο 113ο λεπτό του Ντεμέτριους που χτύπησε εκτός φάσης τον Ραπόσο, και μετά από ολιγόλεπτη σύρραξη εντός του αγωνιστικού την αποβολή του Βαλεριάνου, που επίσης επιτέθηκε σε αντίπαλο. Εν τέλει το ματς πήγε στα πέναλτι, όπου πιο εύστοχη και τυχερή ήταν η ομάδα της Καλλιθέας κερδίζοντας με 5-6.

Στο 1′ καλή φάση για την Καλλιθέα με τον Κυνηγόπουλο να αστοχεί μπροστά από το τέρμα του Γιαννίκογλου
Στο 6′  το σουτ του Ακόστα πέρασε λίγο άουτ
Στο 19′ άστοχο το σουτ του Κυνηγόπουλου
Στο 54΄  μετά από σέντρα του Μόζερ, ο Πασά έπιασε την κεφαλιά  με τον Πάντο  να μπλοκάρει
Στο 77΄ ο Λουκίνας ήταν αυθτόσ που έφερε το ματς στα ίσια σουτάροντας εύστοχα για την Καλλιθέα (1-1)
Στο 87΄ η μεγαλύτερη φάση του αγώνα ήταν η χαμένη ευκαιρία της Καλαμάτας με τον Γιάννη Πασά να σουρτάρει και τον πορτιέρο της Καλλιθέας να κρατά το 1-1.

ψηλά άουτ το σουτ του Μόζερ

Περίπου χίλιοι φίλαθλοι της μεσσηνιακής ΠΑΕ βρέθηκαν σήμερα στις κερκίδες του δημοτικού σταδίου της Καλαμάτας

ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΑΜΑΝΑΤΙΔΗΣ: “ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ”

Σε αυτό που εστίασε ο Περικλής Αμανατίδης, όπως μεταξύ άλλων είπε μετά το τέλος του αγώνα είναι η απαιτούμενη ψυχραιμία που πρέπει να δείχνουν οι παίκτες του στα κρίσιμα σημεία σε παιχνίδια όπως αυτό που είτε έχουν μια διαφορετική σημασία είτε φθάνουν στην ψυχοφθόρα δηαρικασία των πέναλτι. Κράτησε δε την καλή διάθεση και που έδειξαν οι παίκτες στο παιχνίδι και ερωτηθείς για τον αποκλεισμό είπε πωσ σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται για εκτροχιασμό από τους στόχους που έχει φέτος θέσει η ομάδα, καθώς προτεραιότητα από την στιγμή είδε δοθεί στο πρωτάθλημα, όπου πια θα επικεντρωθούν στον απόλυτο βαθμό. Το μυαλό πλέον όλων στρέφεται στην Δευτεριάτικη (2/10) αναμέτρηση με τον Γιούχτα Αχαρνών.

Καλαμάτα (Αμανατίδης): Γιαννίκογλου, Μόζερ, Αρίμπας, Παπατόλιος, Βαλεριάνος, Ματέους Άλβες, Κάνιας, Τάτος, Αφναρέλλης, Ακόστα, Πασάς Καλλιθέα: Πάντος, Καινούργιος,Mejias, Marotta, Weiss, Damian Silva, Τσιντώνης, Βασιλόγιαννης, Demethrius, Κυνηγόπουλος, Moutinho
Καλλιθέα: Πάντος, Καινούργιος, Μεχίας, Μαρότα, Ουές, Σίλβα, Τσιντώνης, Βασιλόγιαννης, Ντεμέτριους, Κυνηγόπουλος, Μουτίνιο.