Τετάρτη
26
Ιούνιος

Το τριφύλλι σήκωσε την κούπα στην Καλαμάτα -Πρώτος ο ΠΑΟ στο τουρνουά Γ. Μπουσούνης, δεύτερη η Καλαμάτα 80

Με τον καλύτερο τρόπο όπως άνοιξε έτσι έπεσε η αυλαία του 5ου τουρνουά της Καλαμάτα 80 στη μνήμη του Γιάννη Μπουσούνη που φέτος φιλοξένησε τρεις ομάδες της Volley League.

Την κούπα σήκωσε φέτος ο ισχυρός Παναθηναϊκός, ο οποίος πέτυχε το απόλυτο στο τουρνουά κατακτώντας τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Στη δεύτερη θέση κατετάγη η Καλαμάτα 80, η οποία πέτυχε δυο νίκες επί ομάδων της Α1 Κατηγορίας. Ακολούθησαν Κηφισιά και ΟΦΗ σε ένα τουρνουά που προσέφερε πλούσιο θέαμα και δυνατές συγκινήσεις στο φίλαθλο κοινό που, τηρώντας τα μέτρα ατομικής προστασίας και το ισχύον υγειονομικό πρωτόκολλο, βρέθηκε το τριήμερο στο κλειστό στάδιο της παραλίας για να δει από κοντά τα αθλητικά του ινδάλματα, αθλητές εγνωσμένης αξίας και τα ανερχόμενα αστέρια του ελληνικού βόλλεϋ.
Στο πλαίσιο  του τουρνουά βραβεύθηκε για την συνολική προσφορά του στο ελληνικό βόεϊ ο Σωτήρης Πανταλέων, η σημαία του Παναθηναϊκού συλλόγου που φέτος κρέμασε τα παπούτσια του, καθώς και ο δήμαρχος Καλαμάτας, Θανάσης Βασιλόπουλος για τη στήριξη και την αρωγή του στην ομάδα και εν γένει στον μεσσηνιακό αθλητισμό.

Νίκη 3-1 σετ για την Καλαμάτα 80 στο ματς που έριξε την αυλαία!

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Καλαμάτα 80 ξεκίνησε με διάθεση, «έσπασε» μπάλες στο φιλέ και με αποτελεσματικότητα στην κόντρα προηγήθηκε με 5-2 και  10-8, με το πιεστικό σερβίς και τους Παλέντζα και Πελεκούδα να τελειώνουν επιθέσεις η Καλαμάτα κατάφερε δίχως πρόβλημα να πάρει τη διαφορά (20-14) και να κλείσει το σετ εύκολα στο 25-20.

Η ομάδα των βορείων προαστίων δεν μπήκε καλά ούτε στο δεύτερο σετ με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται και μπαίνουν σε «θέση οδηγού» 5-1να «εκτοξεύουν» την διαφορά στο +7 (10-3). Με τους «κυανόλευκους» να μειώνουν στο -2 (14-12). Το ματ ισοφάρισε στο 18-18. Η Κηφισιά προσπέρασε για πρώτη φορά 22-21 και μάλιστα ήταν αυτή που έφτασε σε σετ μπολ 24-23 , η Καλαμάτα όμως ισοφάρισε ξανά, το ματς πήγε σε νέα σετ μπολ 25-24, με το μπλοκ του Κωστόπουλου να διαμορφώνει το τελικό 26-24.

Στο τρίτο σετ του αγώνα οι γηπεδούχοι δεν άφησαν ανεκμετάλλευτα των αντιπάλων να… πάνε χαμένα και προηγήθηκαν 9-5. Με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο -9 (16-7) και με την Καλαμάτα 80 να μένει μπροστά και να κατακτά το σετ με 25-14.

Στο τελευταίο σετ του αγώνα, οι «λύκοι» έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος τους μπήκαν πιο δυνατά στηριζόμενοι σε σερβίς και μπλοκ προηγήθηκαν 11-6. Η Κηφισιά μείωσε 16-13 με τον Μαρκς, όμως οι παίκτες της Καλαμάτας με αποφασιστικότητα και πιεστικό σερβίς και τον Νίκο Παλέντζα να διακρίνεται στην επίθεση το κέρδισαν με 25-20.