Κυριακή
28

Με όπλο το σερβίς κέρδισε ο Μίλωνας – Κόστισαν τα λάθη στους “λύκους”

Τρίτη σερί ήττα για την Καλαμάτα 80 που μετά τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό δεν μπόρεσε να πάρει κάτι ούτε στο ματς με τον Μίλωνα.

Στην αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική της Volley League 2023-24, ο Α.Ο.Ν.Σ. Μίλωνας κυριάρχησε στο τάραφλεξ χάρη στο ισχυρό του σερβίς έχοντας διαφορά ασφαλείας στο πρώτο σετ τριών έως και οκτώ βαθμών από την μεσσηνιακή ομάδα (9-3, 16-10, 22-15, 24-16) για να πάρει το πρώτο σετ με 25-16. Η Καλαμάτα είχε πολλά χαμένη σερβίς και λάθη.

Στο δεύτερο σετ, στο Γυμναστήριο του Μίλωνα «Κροίσος Πέρσης», στη Νέα Σμύρνη, η Α.Ο. Καλαμάτα 80 μπήκε στο τάραφλε με τον νεαρό κεντρικό Αλέξανδρο Αλεξάκη, αντί του Διονύση Λυκούρεση έχοντας καλύτερη ψυχολογικά και μένοντας κοντά στο σκορ (8-5, 15-15, 18-18), όμως και πάλι δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει το ισχυρό σερβίς του Μολίνα με τον Πορτογάλο και σε αυτό το σετ επικίνδυνο παρότι το σετ ήταν πιο αμφίρροπο (25-22).

Στο τρίτο σετ οι «λύκοι» μπήκαν πιο αποφασιστικοί να «απαντήσουν» στον Μίλωνα παίζοντας με περισσότερο πάθος και κρατώντας τη διαφορά στον μηδέν για το μεγαλύτερο μέρος (4-4, 13-13) μπήκαν μπροστά με τον Οκάμπο (16-17) και μετά από μια ακόμη ισοπαλία(22-22) πήραν το σετ με 23-25 μειώνοντας σε 2-1.

Η εικόνα αυτή ωστόσο δεν επαναλήφθηκε στο τέταρτο σετ με τον Σάκη Ψάρρα να οδηγεί τους παίκτες του σε νίκη, αφήνοντας παράλληλα στο παρελθόν την πρόσφατη απώλεια στο League Cup και την ήττα από τον Πήγασο. Στο τελευταίο σετ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ από νωρίς (6-4, 13-7, 16-10) με τον Παναγιώτη Ντάκουρη και τον Σάκη Ψάρρα να αλλάξουν πασαδόρος μετά το 21-13. Η ροή του ματς δεν άλλαξε ωστόσο με τον Μίλωνα να φτάνει σε νίκη με 25-19 και 3-1 σετ.

Η Καλαματιανή ομάδα υποχώρησε στην 6η θέση μετά το τρίτο σερί χαμένο παιχνίδι.