Κυριακή
28

Super League II: Έχασε στο Ελ Πάσο η Καλαμάτα, 1-0 από την Καλλιθέα – Στο 86ο το γκολ δια ποδός Μαρόττα

Με γκολ του Μαρότα στο 86’ η Athens Kallithea “λύγισε” την Μαύρη Θύελλα στο Ελ Πάσο και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενη την ήττα των Χανίων από την Ηλιούπολη. Στο φινάλε του πρώτου γύρου του Β’ ομίλου της Super League 2, η Athens Kallithea κατάφερε να περάσει στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος. Για την Καλαμάτα, που έριξε ταχύτητες στο δεύτερο ημίχρονο, η καλύτερη στιγμή ήταν με τον Μπαράλες στις αρχές στο πρώτο δεκάλεπτο που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Κότσαρη.

Το παιχνίδι ήταν τηλεοπτικό καθώς προβληθηκε από το ACTION24 και την τηλεόραση BEST Πελοποννήσου.

ΦΆΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ

Στο 5′ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στο γκολ με τον Ντεμέτριους, ο οποίος, όμως, δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 11′ ο Μπαράλες με σουτ εντός περιοχής μετά από “τακουνάκι” του Χρήστου Ρόβα, η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυντικού και βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Κότσαρη

Ευκαιρία για γκολ είχε η Καλλιθέα στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης με την Καλαμάτα. Ο Μουστακόπουλοςέκανε ένα ωραίο συρτό σουτ, με την μπάλα ωστόσο να περνάει ελάχιστα άουτ.

Μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ είχε ξανά η Καλλιθέα στο 64΄, απειλώντας με το δυνατό σουτ του Τσιντώνη, έπειτα από πάσα του Ντεμέτριους

Στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μαρόττα με σουτ έβαλε την Καλλιθέα  μπροστά στο σκορ κάνοντας το 1-0

Athens Kallithea (Βοσνιάδης): Κότσαρης, Μαρόττα, Μεχίας, Μανθάτης, Μπουλούλης, Σίλβα (63′ Τσιντώνης), Ματίγια, Κυνηγόπουλος, Μουστακόπουλος (75′ Βασιλόγιαννης), Ντεμέτριους, Λουκίνας.

Καλαμάτα (Χάβος): Γιαννίκογλου, Μόζερ, Αρίμπας, Ρόβας (70′ Αρναρέλλης), Τάτος, Ακόστα, Βαλεριάνος, Κωστούλας, Μπαράλες (70′ Πασάς), Παπατόλιος, Άλβες.

Οι δηλώσεις του Μάκη Χάβου

“Έγινε ένα παιχνίδι νευρικό και από τις 2 ομάδες με πολλές μονομαχίες και δύναμη με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν λίγες ευκαιρίες. Θέλω να ξαναδώ τη φάση του γκολ. Έχω την εντύπωση ότι δεν υπήρχε φάουλ στον Ακόστα. Πιθανολογώ μάλιστα ότι είναι και οφσάιντ.

Κάναμε μια πολύ καλή προσπάθεια. Είναι πολύ μεγάλο κρίμα ότι δεχθήκαμε γκολ στο 86 από στημένη φάση. Επαναλαμβάνω θέλω να δω ξανά αυτή τη φάση.

Συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά και προχωράμε για το επόμενο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό Β στην έδρα μας.”