Πέμπτη
25
Απρίλιος
TOP

Ποδαρικό με ήττα για την Καλαμάτα 80 στην επιστροφή της μετά από χρόνια στην Γ΄Εθνική

Την ήττα με 66-54 γνώρισε η μαχητική Καλαμάτα 80 από την Παναχαϊκή.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο και το 23-19 διαμορφώθηκε στην εκπνοή του με τρίποντο του Γιαννούτσου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πατρινοί αύξησαν την πίεση τους στην άμυνα και περιόρισαν την Καλαμάτα 80 στους 9 πόντους.

Με την αρχή της επανάληψης, οι Λύκοι έκαναν την προσπάθεια για ανατροπή και μείωσαν στους 5 (37-32). Το σημείο αυτό ήταν κομβικό γιατί ενώ έβγαλαν αρκετές άμυνες, στην επίθεση αστόχησαν σε λέι απ και ελεύθερες βολές.

Το δεκάλεπτο έληξε με 48-42 για τους Αχαιούς καιβστο 36′ η καλαματιανή ομάδα μείωσε στο καλάθι (54-52).

Οι γηπεδούχοι όντας πιο έμπειροι, έσφιξαν την άμυνα τους και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα μπροστά σε πολύ κόσμο και ωραία ατμόσφαιρα.

Άξιο αναφοράς είναι ότι οι παίκτες της Παναχαϊκής είχαν 27/29 βολές, με τον αριθμό να είναι… ενδεικτικός και κάποιων σφυριγμάτων έδρας.

Η Καλαμάτα 80 κρατάει το ότι πάλεψε το παιχνίδι, αλλά της στοίχισε η απειρία στα κρίσιμα σημεία.

Χαρακτηριστικό είναι ότι τελείωσε το ματς με 3 17χρονους και τον 15χρονο Θοδωρή Παυλόπουλο. Μάλιστα οι 17χρονοι είχαν μέσο όρο συμμετοχής πάνω από 25 λεπτά και γενικά αν εξαιρέσουμε τους Τσικούρη και Βούλγαρη, μιλάμε για ένα πολύ νεανικό σύνολο.

Δεκάλεπτα: 23-19, 37-28, 48-42, 66-54

Διαιτητές: Παπαγεωργίου Δημ., Οικονόμου

Παναχαϊκή (Ζίζηλας): Μοσχοβάκης 4, Μαναβόπουλος 10, Κούτρας 11(1), Βουρνάς 18(1), Νικολάου 10, Μπίρμπας 2, Γιαννούτσος 3 (1), Κατσαβόπουλος, Βανδώρος 4, Λυμπερέας 4.

Καλαμάτα 1980 (Κορογώνας): Μπαλόπουλος 14(1), Χρονόπουλος 15(1), Πετρόπουλος, Τσακούρης, Μουργής 3, Παυλόπουλος, Καρουζάς, Ανδριανόπουλος 5(1), Κομποτής 3, Σκοπέτος 6, Βούλγαρης 8.