Τετάρτη
24
Απρίλιος
TOP

Η Καλαμάτα 80 κέρδισε και την Νέα Ερυθραία (3-0 σετ) – Παραμένει πρώτη και το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την άνοδο

Παρά το νωθρό της ξεκίνημα στο παιχνίδι η Καλαμάτα 80 κέρδισε με 3-0 στα σετ την ομάδα της Νέας Ερυθραίας και κρατά το αήττητο όχι μόνο στην έδρα της αλλά και στο πρωτάθλημα.

Η βαθμολογική διαφορά των δυο ομάδων επιβεβαιώθηκε και μέσα στο τάραφλεξ και παρά τα αβίαστη λάθη και τα σερβίς στο φιλέ, ειδικά στο πρώτο σετ, η Καλαμάτα 80 σταδιακά ξεκλείδωσε το παιχνίδι των αντιπάλων επικρατώντας με 25-20, 25-20 και 25-21 και 3-0 στα σετ του μαχητικού Πανερυθραϊκού.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν δίχως τον βασικό τους πασαδόρο με τον Κατσιαούνη ωστόσο να μοιράζει καλά το παιχνίδι για την ομάδα του.

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες πήγαν πόντο με τη Νέα Ερυθραία μάλιστα να παίρνει διαφορά μετά το 15-15 σε 16-18. Η Καλαμάτα 80 αντέδρασε με Βιέτο, Οκάμπο και Χριστόφα να ψαλιδίζουν την διαφορά ισοφαρίζοντας σε 19-19 και ακολούθως να βρίσκουν ρυθμό ανεβάζοντας την διαφορά στους τέσσερις βαθμούς. Το σετ έκλεισε στο 25-20 με άσο του Οκάμπο.

Στο 2ο σετ ο Αλεξίου πήρε το μπλοκ άουτ δίνοντας τον πρώτο πόντο στη Νέα Ερυθραία. Ο Οκάμπο ισοφάρισε 2-0, ο Παύλου «απάντησε» με pipe για το 4-4 με τον Μαντέκα να πατάει το γκάζι και μαζί με τους δυο Βραζιλιάνους να οδηγεί το σκορ στο 10-6 και 14-10. Εξαιρετικός Βιέιτο με επίθεση pipe πήγε το σκορ στο 15-12. Ο Λυκούρεσης που μάζεψε τα πολλά λάθη στο σέρβις με το χαρακτηριστικό του «φλοτ» και με επιθέσεις σε πρώτο χρόνο ανέβασε την διαφορά στο 19-14. Η είσοδος του Μπλάουελ και αργότερα του Δαλακούρα υπό το χειροκρότημα του κόσμου κράτησαν ψηλά το τέμπο του αγώνα μέχρι το 23-15. Ο Ρεστέμης μείωσε σε 23-18, όμως το σετ ανήκε στην γηπεδούχο ομάδα (25-20).

Με εξαιρετικό πρώτο χρόνο του Δορδοκίδη η Νέα Ερυθραία πήρε και σε αυτό το σετ τον πρώτο πόντο όμως η Καλαμάτα 80 έμεινε κοντά στο σκορ με μπλοκ του Βιέιτο στον Γιαννόπουλο (2-2). Και σε αυτό το σετ τα λάθη στο σέρβις δεν έλλειψαν δίνοντας πόντους δώρο στον αντίπαλο (3-3), όμως κάπου εδώ ο Χριστόφας που «έβγαλε μάτια» στο μπλοκ μαζί με τους συμπαίκτες του πάτησαν το γκάζι φθάνοντας σε double διαφορές στο σκορ (6-3, 11-5). Η είσοδος του 17χρονου Καλλιμάνη άνοιξε το δρόμο για το νέο αίμα να παραταχθεί σταδιακά στο τάραφλεξ αφού και οι δυο προπονητές ειδικά στα τελευταία λεπτά έδωσαν χρόνο στα νεαρά παιδιά. Μάλιστα ο Καλλιμάνης πήρε την άμυνα και την επίθεση για 12-7. Ο Οκάμπο έβαλε ξανά την υπογραφή του σε μια επιθετική ενέργεια της Καλαματιανής ομάδας γράφοντας το 15-7, ενώ ο Χριστόφας με σταθερό μπλοκ οδήγησε το παιχνίδι στο 19-9.

Ο Στέφανος Ξεροβάσιλας πήρε το 21-10. Ο Δαλακούρας έγραψε το 23-10 για να κλείσει το σετ λίγο αργότερα στο 25-11.

Μια ακόμη νίκη για τους Καλαματιανούς για τους οποίους ακολουθεί ένα ακόμη ταξίδι στη Θεσσαλονίκη, όπου θα αντιμετωπίσουν τον επικίνδυνο στην έδρα του Περσέα.

• Διαιτητές: Λεων. Γεράνιος, Παν. Χανδρινός.

Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Μαντέκας, Λυκούρεσης, Οκάμπο, Βιέτο, Χριστόφας, Κανελλόπουλος / Ντάκουρης (λ)/, Σκαρτσιλής (λ), Στάμος (λ), Δαλακούρας, Ξεροβάσιλας, Μπιρμπίλης, Αραπάκης.

Α.Σ. ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Μιχάλης Χατζηπέρρος): Τασάκος, Κατσιαούνης, Παύλου, Δορδοκίδης, Τσικάτος, Αλεξίου / Σουσούνης (λ), Φωλιάς (λ), Ρεστέμης, Καλλιμάνης, Μαμαλής.