Παρασκευή
29
Μάρτιος

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Συγκινητική στιγμή -Συνοδός έκανε πρόταση γάμου σε αθλήτρια αμέσως μετά την κούρσα [βίντεο]

Μπορεί η δρομέας από το Πράσινο Ακρωτήρι Κέουλα Νιδρέια Περέιρα Σεμέδο, να μην κέρδισε στον αγώνα 200 μ. Τ11 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες, κέρδισε όμως στην αγάπη!

Το «μετάλλιο» για τη νεαρή αθλήτρια που δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό, ήταν η κίνηση του αγαπημένου της να της κάνει πρόταση γάμου, αμέσως μετά την κούρσα. Η 32χρονη αγωνίστηκε μαζί με τον οδηγό και σύντροφό της Μανουέλ Αντόνιο Βαζ ντα Βέγκα, ο οποίος λίγα μόνο λεπτά μετά τον τερματισμό της, γονάτισε και της έδωσε ένα δαχτυλίδι, ζητώντας της να γίνει η γυναίκα του.

Ο Μάνουελ Αντόνιο ντα Βέγκα, κάλεσε τα άλλα τρία ζευγάρια που έτρεξαν μαζί στην κούρσα να έρθουν δίπλα τους και πήγε γρήγορα στις κερκίδες για να πάρει το δαχτυλίδι. Έπιασε το χέρι της συντρόφου του, η οποία δεν έχει την όρασή της, για να σκύψει και να της κάνει την πρόταση. Η Σεμέδο είπε το «ναι» και αγκαλιάστηκαν τρισευτυχισμένοι.

Το ευτυχές γεγονός κατέγραψαν οι κάμερες και όλοι οι συναθλητές έσπευσαν να συγχαρούν το ζευγάρι. Μιλώντας με δημοσιογράφους, η νεαρή δρομέας είπε ότι η έκπληξη που αισθάνθηκε ήταν τεράστια.

«Πραγματικά δεν έχω λόγια. Υπάρχουν τόσα πολλά συναισθήματα. Και μόνο το γεγονός ότι ήμουν εδώ στους Παραολυμπιακούς Αγώνες… δεν ένιωθα σχεδόν τα πόδια μου, ήμουν τόσο αγχωμένη», είπε.

«Τώρα, με την πρόταση, υπάρχουν πάρα πολλά συναισθήματα αυτή τη στιγμή. Δεν έχω λόγια να εξηγήσω πώς αισθάνομαι. Πάντα ονειρευόμουν να παντρευτώ αλλά δεν είχαμε προγραμματίσει τίποτα μέχρι τώρα. Δεν το έχουμε συζητήσει και δεν το περίμενα καθόλου» είπε πανευτυχής.

Η Semedo ζει στη Λισαβόνα της Πορτογαλίας. Έκανε το εθνικό της ντεμπούτο για το Πράσινο Ακρωτήριο το 2005 και τιμήθηκε με το Μετάλλιο Αθλητικής Αξίας από την κυβέρνηση του Πράσινου Ακρωτηρίου το 2012.