Κυριακή
28

Super League 2: Μεγάλο «διπλό» στις καθυστερήσεις για Athens Kallithea

Τεράστια νίκη από βαθμολογικής πλευράς σημείωσε η Athens Kallithea με σκορ 2-1 στην Κρήτη κόντρα στον Γιούχτα, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ!

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να πετύχει το νικητήριο τέρμα στις καθυστερήσεις με τον Τόρες. Από την άλλη, δεν ήταν θετικό το ντεμπούτο του Κώστα Ανυφαντάκη στον πάγκο του Γιούχτα. Έτσι, ο αθηναϊκός σύλλογος παραμένει πρώτος στο Νότιο όμιλο της Super League 2 αυξάνοντας τη διαφορά από τους διώκτες του!

4′ Σουτ του Μπρους στην κίνηση, η μπάλα στα χέρια του Κότσαρη…
13′ Ο Νοικοκυράκης εκμεταλλεύεται μια μπαλιά πίσω απ’ το κέντρο και διασχίζει όλο το γήπεδο, πατάει περιοχή βγάζει την σέντρα, αλλά περνάει από όλους…
16′ Μακρινό σουτ από τον Πολυχρόνη, η μπαλα περνάει πάνω απ’ την εστία…
22′ Πλασέ του Κυνηγόπουλου απέναντι απ’ τον Πρινιωτάκη, ο αντίπαλος γκολκιπερ μπλοκάρει…
24′ Ο Κορνηλάκης σπάει την μπάλα στο σημείο του πέναλτι, εκεί όπου ο Κωστανάσιος δεν πιάνει γεμάτα το σουτ και στέλνει την μπάλα εκτός!
28′ Ο Αλεξόπουλος πιέζει τον αντίπαλο και καταφέρνει να πάρει την μπάλα και να βγει σε θέση τετ-α-τετ με τον Κότσαρη, να βγαίνει γρήγορα και να μπλοκάρει!
33′ Ο Κυνηγόπουλος βγαίνει απέναντι απ’ τον Πρινιωτάκη πλασάρει αλλά στέλνει την μπάλα λίγο έξω!
35′ Ο Αλεξόπουλος βγάζει την σέντρα, με την μπάλα να βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι και να απομακρύνεται στην συνέχεια απ’ τους αμυντικούς!
55′ Ο Νοικοκυράκης κέρδισε πέναλτι έπειτα από μαρκάρισμα του αντιπάλου τερματοφύλακα κατά την έξοδο του. Ο Αλεξόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ!
59′ Ο Βασιλόγιαννης με δυνατό σουτ στέλνει την μπάλα πάνω απ’ την εστία…
74′ Ευκαιρία για την Καλλιθέα, με τον Κυνηγόπουλο από σέντρα του Γεβρέμοβιτς, να στέλνει την μπάλα πάνω απ’ τα δοκάρια!
77′ Ο Μπρους ανέτρεψε αντιπαλο μέσα στην περιοχη, με τον κύριο Δραγάτη να δείχνει την… άσπρη βούλα και να δείχνει κίτρινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή του Γιούχτα. Ο Ματίγια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ισοφαρίζει για τους φιλοξενούμενους!
90+2′ Ο Τόρρες, με γυριστό σουτ μέσα απ’ την μικρή περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και γυρνάει το ματς!

Γιούχτας (Ανυφαντάκης): Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Λιποράσε, Θεοδωράκης, Κόλα, Κωστανάσιος (65′ Λώλης), Μπουτσάκης (65′ Δασκαλάκης), Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης, Μπρους (86′ Γιουσέφ), Αλεξόπουλος (86′ Τζανής).

Athens Kallithea (Βοσνιάδης): Κότσαρης, Μπουλούλης (64′ Γεβρέμοβιτς), Μαρόττα, Μεχίας, Μανθάτης, Ματίγια, Σίλβα, Βασιλόγιαννης, Ντεμέτριους, Τσιντώνης (46′ Έντλαντ), Κυνηγόπουλος.