Πέμπτη
19
Σεπτέμβριος
TOP

Κύπελλο Ελλάδας: Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στην παράταση η Παναχαϊκή απέκλεισε (1-0) την Καλαμάτα

Με τρία ματς το Σάββατο και τα υπόλοιπα την Κυριακή για την 3η φάση, συνεχίστηκε ο θεσμός του Κυπέλλου Ελλάδας. Τα ματς ήταν  νοκ-άουτ και η Καλαμάτα σε αυτή τη φάση αποκλείστηκε από την Παναχαϊκή με ήττα 1-0πηγαίνοντας το ματς στην παράταση.

Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα, αλλά μόνο μια μπορούσε να προκριθεί στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και αυτή ήταν εκείνη του Γιάννη Τάτση.

Το χρυσό γκολ για τους “κοκκινόμαυρους” ο Ζέκοφ με το δεξί μέσα από την περιοχή (σ.σ. έπειτα από πάσα του Νίλι) στο 108′ της παράτασης που έφτανε για να πάρει η Πατρινή ομάδα το εισιτήριο για την επόμενη φάση στην οποία μπαίνουν και ομάδες της Super League 1. Τη Τρίτη θα γίνει η κλήρωση.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιάννης Τάτσης): Κολοβούρης, Πανάγου, Λυμπεράκης, Ζαμόρα, Μπαξεβάνος, Καραγιάννης (119′ Σμάλης), Ελευθεριάδης (46’ Κοζορώνης), Ζέκοφ, Ρόβας (61’ Λεσάι), Νίλι (119′ Πετράτος), Πολέτο (20’ Πατρινός – 101’ Ντε Τομάς)

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Κότσαρης, Ουές, Βαλεριάνος, Στρούγγης, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης (110’ Ντιγκινί), Αναστασόπουλος (64’ Ξενιτίδης), Ριένστρα (91’ Βασιλαντωνόπουλος), Μέντες, Φρίμπονγκ (64΄Γρίβας), Παμλίδης (64’ Μπαράλες).

Πηγή:sportfmpatras

Απομένει η απόφαση για το Αιγέας Πλωμαρίου-Απόλλων Ευπαλίου, ούτως ώστε η Καβάλα να μάθει τον αντίπαλο της.