Παρασκευή
28
Ιούνιος

Α’ Εθνική Γυναικών: Αστέρας Τρίπολης – Σειρήνες Γρεβενών 1-0

Η γυναικεία ομάδα του ΑΣΤΕΡΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ επικράτησε με 1-0 της ομάδας των Σειρήνων Γυναικών και με αυτή τη νίκη οριστικοποίησε την τέταρτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα στην πρώτη της συμμετοχή στην Α’ Εθνική Κατηγορία.

Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι για την φετινή σεζόν στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” για τα κορίτσια του ΑΣΤΕΡΑ, που χειροκροτήθηκαν από τον κόσμο στο τέλος του αγώνα.

Το γκολ της νίκης σημείωσε η Δρακωνάκη στο 29ο λεπτό, με φανταστικό κοντρόλ και σουτ στην κίνησε μέσα από την περιοχή. Τα κορίτσια του ΑΣΤΕΡΑ είχαν κι άλλες ευκαιρίες για να πετύχουν μεγαλύτερο σκορ. Στο πρώτο ημίχρονο στο 2′ με το σουτ της Μπάσκα, το οποίο απέκρουσε η αντίπαλη τερματοφύλακας, ενώ στο 22′ στο σουτ της Durkovic, το οποίο βρήκε στο δοκάρι.

Για το πρώτο 45λεπτο να σημειωθεί η καθοριστική επέμβαση της Γρηγοριάδου στο 37′ σε τετ α τετ με την παίκτρια των Σειρήνων. Στο δεύτερο ημίχρονο η καλύτερη ευκαιρία για τον ΑΣΤΕΡΑ ήταν αυτή στο 63′, όταν η Μοσκοφίδου πλάσαρε άουτ μετά από καταπληκτική μπαλιά της Δρακωνάκη.

Αστέρας Τρίπολης:  Γρηγοριάδου, Ζιώγα (46′ Mendoza), Γούλα, Μιχαλοπούλου, Μελισσού (46′ Καραγιάννη), Figoueiras, Durkovic (80′ Πάστρα), Δρακωνάκη, Μπάσκα (74′ Ματζάνα), Μοσκοφίδου, Φακίνου (74′ Καντζιώρα)